09.10.2021

Obletna maša na Teharjah.

folder

Vsako leto se na rožnovensko nedeljo (prvo nedeljo v oktobru) na Teharjah spomnimo trpečih in izvensodno pobitih taboriščnikov iz Bukovžlaka, ki so končali svoje življenje na moriščih v okolici Celja, v laškem rudniku Barbarin rov, v Hrastniku, v Dobovi in še drugod. Zanje darujemo sveto mašo in molimo za vse žrtve vojnega in povojnega nasilja, molimo tudi za spravo v slovenskem narodu. Ta žalostna medvojna in povojna razdeljenost še vedno hromi sedanje odnose v naši domovini.

Letos mo, podobno kot lani, zaradi ukrepov v zvezi s korono,obhajali sveto mašo v cerkvi na Teharjah in ne v Bukovžlaku. Vodil jo je upokojeni celjski škof dr. Stanislav Lipovšek ob somaševanju domačega župnika in še šestih drugih duhovnikov. Spomnil je na to temno plat naše zgodovine in pokazal tudi na prizadevanje, da bi pokojnim dali pravico do imena in do groba, preživelim pa pravico do spomina, vsem v naši domovini sodelovanje in mir. Po maši je Nova slovenska zaveza pripravila še kratek kulturni program, v katerem sta sodelovala zakonca Krt, nagovor pa je imel g. Peter Sušnik. Škof Lipovšek je skupaj z nekaterimi udeleženci in domačim župnikom šel še na grobišče v Bukovžlaku, tam opravil molitev za rajne in blagoslov grobov.

Naslednjo sv. mašo na grobišču bomo darovali, kot običajno, na Dan spomina na rajne, 2. 11. ob 14. 00.

Miha Herman, fotografije Jože Potrpin