18.01.2020

Duhovna misel za 2. nedeljo med letom, v molitveni osmini za edinost kristjanov

folder

TEDEN EDINOSTI - MOLITVENA OSMINA ZA EDINOST MED KRISTJANI

Na začetku letošnjega tedna molitve za edinost kristjanov nas navdaja hvaležnost, ki jo mašna molitev takole izraža: »Bog, naš Oče, zahvaljujemo se ti in te hvalimo po Jezusu, Odrešeniku in Gospodu, za vse delovanje tvoje ljubezni v svetu. Ti si začetnik vsakega prizadevanja za mir in edinost.« Ekumensko gibanje je nastalo »po delovanju milosti Svetega Duha« (E 1) pred več kot sto leti. Rodilo je in še rodi čudovite sadove. Je ena najsvetlejših točk v sicer mračnem 20. stoletju, ki je prineslo dve strahotni svetovni vojni. Zbliževanje med kristjani različnih Cerkva in skupno-sti je Božje delo in zato velik razlog za našo hvaležnost.

V evharistični molitvi za spravo takole molimo k nebeškemu Očetu: »Priznavamo, da v človeštvu, ki je še zmeraj nesrečno razdvojeno, ti nenehno deluješ in si začetnik vsakega prizadevanja zamir in edinost. Tvoj Sveti Duh deluje v srcih ljudi, da se sovražni-ki spravijo, si nasprotniki podajo roke in se sprti narodi odločijo za sodelovanje.« Ekumensko gibanje je véliki Božji načrt sprave med ločenimi kristjani. Nepogrešljiva sestavina sprave je očiščenje zgodovinskega spomina. Iz naše preteklosti smo namreč marsikaj podedovali. To so prastara bremena, zamere, nesporazumi in predsodki. Nastali so večinoma zato, ker se med sabo slabo poznamo. Papež Janez Pavel II. je zapisal: »Gospodove učence morajo nagibati ljubezen, pogum za resnico in iskrena volja, da si med seboj od-pustijo in se spravijo. Poklicani so, da z milostjo Svetega Duha skupaj ponovno premislijo bolečo preteklost ter rane, ki jih ta preteklost žal še danes povzroča. Iskreno in resnicoljubno naj skupaj priznajo storjene napake. Naš pogled mora biti čist in se mora umiriti v resnici. Oživljati ga mora Božje usmiljenje.« V nekem smislu moramo torej tudi mi posnemati mornarje na ladji, na kateri je apostol Pavel potoval v Rim in je zašla v vihar. V največji stiski so pometali v morje vse, kar ni bilo najnujnejše. Mi pa moramo odvreči z krova naše ladje v morje Božjega usmiljenja tisti tovor, ki ga kristjani različnih Cerkva morda vlečemo s seboj že stoletja: medsebojne predsodke, zgrešene podobe, krivične obtožbe in obsodbe, zamere in krivice.

(Brošura za teden edinosti 2020)